برخی برنامه‌های اجراشده‌ی انجمن عبارت است از:

جشن‌ها: انجمن فرهنگی افراز در اسفندماه ۱۳۸۲ خورشیدی، جشن اسفندگان را، که نکوداشت جایگاه والای بانوان در فرهنگ ایرانی است، شاید برای نخستین‌بار در کشور به صورت گسترده و قانونی در تالار سازمان دانش‌آموزی برگزار نمود و آغازگر حرکت توجه به جشن‌های ایرانی شد. پس از آن در تیرماه ۱۳۸۳ جشن تیرگان را، که جشن پاسداری از فرهنگ جان‌بازی در راه میهن است، به یاد آرش کمانگیر و بابک خرم‌دین در همان تالار برپا نمود که با مهر بسیار فرزندان ایرانی روبه‌رو گردید. دیگر جشن‌های برگزار شده، عبارت‌اند از خردادگان ۱۳۸۴ (دانشگاه علوم پزشکی تهران)، تیرگان و نوروز ـ ۱۳۸۵ (فرهنگ‌سرای نظامی گنجوی)، نوروز ـ ۱۳۸۶ (تالار پورسینای دانشگاه علوم پزشکی تهران)، تیرگان (دانشکده‌ی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران) و نوروز ـ ۱۳۸۷ (تالار فردوسی دانشگاه تهران)، مهرگان (تالار فردوسی دانشگاه تهران) و نوروز ـ ۱۳۸۸ [به همراه شماری از سمن‌های همسو] (کاخ سعدآباد)، مهرگان (سرای محله‌ی خاقانی)، اسفندگان ـ ۱۳۸۹ (دانشگاه علم و فرهنگ) و مهرگان (مرکز مشارکت‌های مردمی ورشو) و نوروز ـ ۱۳۹۰ [به همراه شماری از سمن‌های همسو] (سرای محله‌ی خاقانی) و یلدا – ۱۳۹۴ (سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری).

نشست‌های ماهانه: انجمن فرهنگی افراز در چهار سال نخستِ راه‌اندازی (۸۴ ـ ۱۳۸۱)، هر ماه استادی را دعوت می‌کرد تا درباره‌ی گوشه‌ای از فرهنگ و تاریخ ایران‌زمین به سخنرانی بپردازد. این نشست‌ها در دو فرهنگ‌سرای سرو (بانو) در شمال بوستان ساعی و نظامی‌گنجوی در بوستان نظامی گنجوی برگزار می‌شد. عنوان‌ برخی از این سخنرانی‌ها چنین است: تاریخ تجزیه‌ی ایران (دکتر هوشنگ طالع)، ایران فرهنگی (دکتر ناصر تکمیل‌همایون)، لزوم تشکیل اتحادیه‌ی ایران (دکتر داوود هرمیداس باوند)، آیین مهر یا آموزش و پرورش در ایران باستان (شادروان نوربخش رحیم‌زاده)، وحدت ملی (شادروان دکتر پرویز ورجاوند)، دانش در ادبیات فارسی (دکتر سرفراز غزنی)، توانایی‌های زبان فارسی (دکتر حسین وحیدی)، نگاهی به تاریخ معاصر (دکتر انور خامه‌ای)، جشن‌های ایرانی (توران شهریاری)، چگونگی تدوین شاهنامه (استاد فریدون جنیدی)، خلع‌ید از شرکت نفت انگلستان (دکتر عبدالرضا هوشنگ‌مهدوی)، اشغال ایران در شهریور ۱۳۲۰ (شادروان مهندس رضا کرمانی)، تاریخ فرهنگ ایران (دکتر ابوطالب میرعابدینی)، آزادی آذربایجان (رحیم زهتاب‌فرد)، هویت ملی (شادروان مهندس هوشنگ گودرزی)، منابع تاریخ ایران (شادروان مرتضی ثاقب‌فر)، ایران چه حرفی برای گفتن دارد؟ (دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن)، اقبال لاهوری و ایران (دکتر محمد بقایی ماکان)، سعدی؛ فردوسی ثانی (دکتر اصغر دادبه)، دادگستری در ایران (شادروان دکتر محمدرضا جلالی نائینی)، نمادها در شاهنامه (دکتر میرجلال‌الدین کزازی)، دشواری‌های مطالعه‌ی تاریخ ایران (دکتر تورج دریایی)، انتقال فرهنگ ایرانی از راه زبان فارسی (دکتر محمدعلی سجادیه)، جشن مهرگان (دکتر اردشیر خورشیدیان)، تأثیر جهانی شدن بر فلات ایران (دکتر پرویز امام‌زاده‌فر)، آذربایجان و ناسیونالیسم ایرانی (استاد کاوه بیات)، یگانگی فرهنگی ایرانیان و ارمنیان (استاد احمد نوری‎زاده) و دارالفنون و امیرکبیر (دکتر علی رهبر).

طرح‌های مستقل و برنامه‌های ویژه: در تعطیلات نوروزی سال ۱۳۸۲ هم‌وندان انجمن در نشستی با خانم هایدماری کخ، ایران‌شناس آلمانی، به گفت‌وگو و پرسش‌ و پاسخ پیرامون کتاب‌شان، از زبان داریوش، پرداختند. انجمن در نیمه‌ی دوم سال ۱۳۸۲ نشست‌های «کنکاشی در شاهنامه» را به استادی دکتر قدمعلی سرامی و در سال ۱۳۸۳ دوره‌ی «عرفان در شاهنامه» به استادی دکتر علیقلی محمودی بختیاری برپا کرد که در شماری از این نشست‌ها استاد امیر صادقی به روایت (نقالی) شاهنامه می‌پرداخت. هم‌چنین انجمن در سال ۱۳۸۲ نشست‌های «نگاهی به تاریخ معاصر» را در فرهنگ‌سرای نظامی‌‌گنجوی برگزار کرد. عنوان و نام سخنران برخی برنامه‌های این دوره چنین بود: نهضت مشروطیت (دکتر ناصر تکمیل‌همایون)، ملت‌گرایی (دکتر هوشنگ طالع)، نهضت ملی‌شدن صنعت نفت (استاد ادیب برومند)، نقش شخصیت‌های برجسته در مشروطه (علی‌رضا دولتشاهی)، زمینه‌های اقتصادی مشروطیت (دکتر فریبرز رییس‌دانا)، حزب‌ها و گروه‌ها در دوران مشروطه (حسن اصغری)، نقش اقتصاد جهانی و دولت‌های بزرگ بر اقتصاد روستایی ایران (دکتر رضا رییسی‌طوسی)، مجلس‌های یکم، دوم و سوم (دکتر حسن امین)، آرمان‌های مشروطه (شادوران دکتر پرویز ورجاوند)، اقتصاد ایران در دوران مشروطه (دکتر انور خامه‌ای)، تأثیر روس و انگلیس بر مشروطیت (دکتر داوود هرمیداس‌باوند)، تحولات اجتماعی در دوران رضاشاه (منوچهر یزدی).

هم‌چنین باید یاد کرد از دوازده نشست با شادروان مرتضی ثاقب‌فر با عنوان «سرشت فرمانروایی در ایران باستان» که در تابستان و پاییز ۱۳۸۴ برگزار شد. در همان هنگام برخی هموندانِ اصلی انجمن با شرکت در پویشِ مخالفت با آبگیری سد سیوند به ایجاد «پایگاه اطلاع‌رسانی برای نجات یادمان‌های باستانی (دشت پاسارگاد)» یاری رساندند. شرح این کوشش‌ها بعدها تبدیل به «دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران» شد. از آخرین برنامه‌های ویژه‌ی انجمن نیز می‌توان اشاره داشت به همایش «شبی با محمدعلی اسلامی ندوشن» ـ که با همکاری خانه‌ی هنرمندان ایران در اردیبهشت ۱۳۹۴ برگزار شد و آیین رونمایی از آخرین کتاب استاد ادیب برومند (دردآشنا) ــ که با همکاری «بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار» و «شرکت سهامی انتشار» در مهر ۱۳۹۴ برپا شد.

ایران‌گردی و گردشگری: انجمن با برپایی تورهای یک‌روزه‌ی ورزشی اقدام به رفتن به بسیاری از دره‌های باصفا و زیبای پیرامون تهران نموده است. انجمن با اجرای دو سفر یک‌روزه‌ی رفتن به تپه‌های باستانی صَرم (گورستان عصر آهن) و قُم‌رود و هم‌چنین برپایی سفرهای چهارروزه به استان‌های کرمانشاه (مهرماه ۱۳۸۲)، فارس (اردیبهشت ۱۳۸۳) و آذربایجان (شهریور ۱۳۸۳) سال‌های پرباری را از سر گذراند هم‌چنان‌که بسیاری از گنجینه‌سراها و موزه‌های تهران را هم با همراهی شماری از استادان بازدید نمود. گاهی نیز انجمن جشن‌های ملی را در قالب برنامه‌های گردشگری اجرا کرد، از جمله جشن سده ۱۳۹۲ را در قالب تور دوروزه‌ی نائین، و جشن سده‌ی ۱۳۹۳ را در قالب تور یک‌روزه‌ی بازدید از آثار تاریخی اطراف تهران شاملِ قلعه ایرج (ورامین)، قلعه یزدگرد و تخت‌رستم (شهریار) برگزار کرد.

لطفا یک نام وارد کنید.

لطفا یک آدرس ایمیل معتبر وارد کنید.

لطفا یک پیام وارد کنید.